KONUMU
İzmir’in kuzeybatısında küçük bir sahil kasabası olan Yeni Foça, günümüzde şirin bir tatil beldesi özelliğini kazandı.

İzmir’e uzaklığı 65 kilometre olan Yenifoça’dan Aliağa-İzmir karayoluyla 45 dakika içinde İzmir’e ulaşılmakta olup ayrıca Kuzeybatı da 20 kilometrelik asfalt yolun sonunda Foça ilçesine ulaşılmaktadır. İki foça arasında yer alan bu yolun bir tarafı denizle, diğer tarafı ise, ormanla kaplıdır.

Yenifoça’ nın doğusunda zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı 200 metre yüksekliğinde Fula Dağı, güneydoğusu’nda 416 metre yüksekliğinde Şaphane Dağı,

Güneyinde Kapıkaya Tepeleri ve batısında Kızıldağ ile Değirmentaşı Dağı bulunmaktadır. En yakın köyleri Horozgediği, Kozbeyli, Çakmaklı, Yenibağarası ve Kocamehmetlerdir.

Yenifoça’da, genellikle balıkçılıktan geçim sağlansa da az da olsa arpa ve buğday ekimi de yapılmakta olup, Günümüzde tütüncülük önemini yitirdiği için bağcılıkta yapılmaktadır.

Yenifoça’da Bucak Mevkiinde şimdiki zeytin alanlarında eski zamanlarda Yunanlılar üzüm yetiştirirdi. Bu üzümler ya Yunan adalarına ihraç edilir ya da Yenifoça’da şarap üretiminde kullanılırdı. bu üzümler günümüzde “Foça karası” adıyla anılmaktadır. şimdilerde ise, bu arazilerdeki üzüm bağları yerini zeytinliklere bıraktı.

Fakat yine de orman içlerinde küçük de olsa üzüm bağları bulunmaktadır. Balıkçılık Yenifoça’nın en önemli geçim kaynağı. Halkın büyük bir bölümü geçimini balıkçılık yaparak sağlar.

Her mevsim balık avcılığı yapılıyor. 1985 yılında tamamlanan limanın yanısıra, belediyenin de katkılarıyla elde edilen su ürünleri için bir kooperatif kuruldu. O yüzden Yenifoça’da her zaman taze ve ucuz balık bulmak mümkün.

Yenifoça sahilindeki restoranlarda balık yemenin zevki bir başka. Yenifoça’da; izmarit, sardalye, istavrit, barbun, Sinavrit, mercan, kefal, palamut, kalamar, karagöz gibi birçok balık çeşidi bulmak mümkün.

Kendine özgü küçük bir çarşısı olan Yenifoça’da ayrıca, aradığınız her şeyi bulabilmeniz mümkün.

1993 yılında belediyenin yaptırmış olduğu pazar yeri sayesinde halk her hafta taze meyve ve sebze ihtiyacını karşılamakta.

İzmir’e pek fazla uzak olmayan ve tatile ayırdığınız zamanı doya doya geçirebileceğiniz yer Yenifoça.

Yeni Foça 29 Mart 2009 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerle birlikte Eski Foça’ya bağlı bir mahalle haline getirilmiştir.

YENİFOÇA TARİHÇESİ

Yenifoça, izmir’e70 km. uzaklıkta olup uzun sahil bandı ve kıyılardaki eski yerleşim alanları ile tam bir doğa harikasıdır. Ege bölgesinde kuzeyden güneye doğru denize dikine inen dağ ova silsilesi ile denize ulaşılır. Ege tarihi içinde üç bin yıllık geçmişi olan Yenifoça bir liman kentidir. Ortaçağda İzmir ve Çevresi Bizans İmparatorluğunun merkezi haline gelir.1098’de Bizanslılar İzmir çevresini alırlar. Bu sayede Cenevizlilerin imtiyazları artar. Cenevizliler 12. yüzyıl başlarından itibaren gelirlerinin büyük kısmını deniz ticaretinden sağlarlar. Ege ve Karadeniz kıyılarında ticaret kolonileri kurarlar. Yenifoça, Cenevizliler için önemli yerleşim ve ticaret alanları içindedir. Selçuklu akınlarından korunmak için şehri çevreleyen bir kale inşa etmişlerdir. 1275 yılında Cenevizli tüccar Zaccaria ailesi Yenifoça’ya yerleşerek şap yataklarını işletmeye sokarlar ve vergilerini Saruhan Beyliği’ne öderler. Üretimi 1298 yılında 650 kantarken , 14. yüzyılda 14.000 kantara ulaşmıştır. Yenifoça kalesinin yapım nedenlerinden en önemlisi şap madenidir. Ayrıca Asya üzerinden gelen malların Avrupa’ya sevkiyatı gemilerle Yenifoça’lı tüccarlar tarafından Yenifoça limanında yapılmıştır. Yenifoça’nın şapı Calavria pamuğundada kullanılmaktaydı. Şehrin korunması için Cenevizliler tarafından bir kale inşa edilir ve liman yapılır.

Yenifoça, 1455’de Fatih Sultan Mehmet devrinde Osmanlılar’ca fethedilir. Cenevizli tüccarlar tarafından inşa ettirilen kale savaşlar sırasında hasar görmüştür. 15 Kasım1455’te Yenifoça’yı Osmanlılar’ın almasından sonra yıkılan yerlerin onarımı yapılmış ve kale şehirdeki yerleşik halkın denge değişimi için kullanılmış ve sürgün yeri haline getirilmiştir. 16. yüzyılda Osmanlılar’ın Akdeniz’de güçlenmesi ile Cenevizliler bölgeyi terk etmişlerdir. Bunun üzerine bölgeye Müslüman halk getirilerek nüfus dağılımı değiştirilmiştir. Osmanlı döneminde Müslümanlarla Gayrimüslimler bir arada yaşamış olup, yaşam alanlarını farklı sokaklarda oluşturmuşlardır. Osmanlılar, Yenifoça’yı Foça’nın kazası yapmışlardır. Yenifoça’daki yerleşim ve gelir kaynaklarının 1908 ile 1899 arası (Hicri 1326-1317) yayınlanan salnamelere göre Yenifoça’da 1151 hane, 177 dükkan 2 hamam 1 otel 1 hükümet konağı, 1 cami, 8 kilise, 2 mektep bulunduğu gösterilmektedir. (İzmir ve Çevresi Resmi Binalar İstatistiği, 1918) Osmanlı döneminin önemli yapılarından biri fatih Camii’dir. Köprüler, medreseler ve hamamlar bu dönemde yapılmıştır.

YELDEĞİRMENLERİ

Günümüzde iki tane kalmış olan yel değirmenleri, yaklaşık 40 yıl önce faaliyet halinde idi. Yunan ve Türk halkının birlikte kullandıkları bu değirmenlerde kendi ihtiyaçları olan buğday,darı,arpa gibi tahıl ürünlerini öğütürlerdi. Bu öğütme işleminde Yenifoça’nın aldığı poyraz rüzgarının kuvvetinin etkisi oldukça fazlaydı.

FATiH CAMİİ

Eskiden kilise olarak yapılmış olan bina, Fatih Sultan Mehmet zamanında camiye dönüştürüldü. Avlusuna bir taş minare ve medrese yaptırıldı. Cami avlusunda ise Helenist devrine ait bir mezar şadırvan görevini görmekte.

OSMANLI MEZARLIĞI

Fatih Sultan Mehmet zamanında kullanılan İslam mezarlığı günümüzde de kullanılmakta. 1059 tarihli mezar taşı bulunmakta.

YUNAN MEZARLIĞI

Maşatlık mevkiindeki bu mezarlığın varlığı çok eskilere dayanmakta. Rivayete göre, günümüzde varlığını sürdüren kubbe şeklindeki bu mezarın Yunan prensiyle, prensesine ait olduğu söylenir.

DEĞİRMENTAŞLARI

Günümüzden 62 yıl önce Türkler tarafından işletilen bu taş madenleri Yunanlılar zamanyndan beri faaliyet gösteriyor.

KÜLTÜR

Beldenin gelenek, görenek ve yemekleri Ege Bölgesine benzemektedir.

COĞRAFYA

İzmir’in kuzeybatısında bulunan Yenifoça, Foça ilçe merkezine 23 km, İzmir il merkezine ise 65 km mesafe uzaklıktadır. Ege deniz inin kıyısında bulunan Yenifoça, birçok Akdeniz ülkesinin turistik merkezlerine iklim ve doğal koşulları ile benzer.

İKLİM

Beldenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

EKONOMİ

Yenifoça ekonomisi turizm ve hizmet sektörü, balıkçılık,ve tarıma dayalıdır. Zeytin ve Ege bölgesinde yetiştirilen diğer tarım ürünleri de ekonomik pazara bağlı olarak yetiştirilir.

MUHTARLIK

Yenifoça toplam dört mahalleden oluşmaktadır; Atatürk Mah, Cumhuriyet Mah., Fatih Mah. ve Fevzi çakmak Mah.

EĞİTİM VE ALTYAPI BİLGİLERİ

Her turlu altyapının tamam olduğu Yenifoça da ilköğretim okulu ile birlikte bir Ticaret meslek lisesi, Öğretmenler için de bir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bulunmaktadır.