Tuder Başkanımız Kavitaş’ın Turizm Haftası Açılış Konuşması

http://www.focatuder.com/wp-content/uploads/2015/05/000.jpg
TUDER'den Haberler

2015 Yılı Turizm Haftası etkinliklerinde resmi paydaş olan Foça-Tuder bu yıl kendisine destek olan tüm kuruluşlara Başkan Işıl Dirim Kavitaş’ın yaptığı konuşma ile teşekkür etti. Işıl Dirim Kavitaş yaptığı konuşmada aşağıda belirtilen konulara dikkat çekti.

39 yıldır kutlanan Turizm haftası her yeni yıl daha da büyük bir coşku ve katılım ile kutlandı.

Ülke genelinde Valilikler, kasabamızda Kaymakamlık bünyesinde ve Dokuz Eylül Turizm Otelcilik Fakültesinin önderliğinde kutlanıyordu.

Sivil Toplum örgütlerinin görüşlerine açık olan ve bizlere her zaman destek olan Sayın Kaymakamımız bu yıl Foça Tuder’in resmi paydaş olma talebini kabul ettiler. Kendilerine teşekkür ederiz.

Foça Tuder yürekleri kocaman, bütçeleri küçücük birkaç gönüldaş ile “Turizm Haftası”na kendisini adadı. Öncelikle var olan web sitesini günümüz teknolojisi ile buluşturdu ve yeni site açılışını bu gün yaptı. Ardından Turizm haftasını, Turizm şenliklerine dönüştürmek ve uluslararası bir kutlama haline getirmek için bir çok organizasyon yaptı.

Ancak bunu yaparken, yapmayı planladığı ve planını gerçekleştirdiği pek çok organizasyonun arkasında gizli bir el vardı. Sn. Belediye Başkanımız Gökhan Demirağ.

Kendilerine bir kez daha huzurunuzda teşekkür etmeyi borç bilirim.

Turizm 32 sektöre direkt, pek çok sektöre indirekt girdi sağlayan “bacasız bir sanayii”. Çiftçisinden balıkçısına, emeklisinden çalışanına, her bireyin bilincinde olması gereken dumansız, zehirsiz, insana sadece ekonomik refah değil, sosyal kültürel yanının gelişmesine de katkıda bulunan bir endüstri.

Turizm, bir ülkenin çevre bilinci, yerel tatları, kültürü, arkeolojisi ile bir bütün.

Foça, 1960 larda Türkiye’deki ilk Turizm pilot bölgesi iken, daha sonra uygulanan politikalar ile Aliağa ağır sanayii bölgesi öne çıkmış ve Foça; Aliağa ağır sanayii bölgesinin kirliliğine terk edilmiştir.

Bu terk edilmenin en güzel örneği 1960 larda bir devlet yatırımı olan Foça Tatil Köyü’nün yaklaşık 10 yıldır kapalı olmasıdır. Bunun sorumlusu ise bu politikaları uygulayan hükümettir.

Foça, Antik İyonya’nın en önemli kentlerinden birisidir. Tarihsel ve kültürel önemi göz önünde bulundurularak Foça’nın turizm açışından gelişmesini tehdit eden Aliağa ağır sanayii bölgesi rehabilite edilmeli ve bölgemizde turizm yatırımlarının önünü açacak teşvik sistemi hayata geçirilmelidir. Kentimizin içinde bulunan askeri birliğin turizmi olumsuz etkilediği düşünülerek kent dışındaki bir yere taşınması doğru olur düşüncesindeyiz..

Kentimizin turizm açışından bekleyen yatırımlarının başında marina gelmektedir. Bu konuda yetkilileri duyarlı olmaya çağırıyoruz. ÖÇK Foça’da nefes aldırmaz iken, Göcek’de 3 adet Marina ‘ya izin vermektedir.

Denizi, yelkeni, balığı, yemek kültürü ve 4000 yıllık tarihi ile Foça başlı başına bir kimlik. Yapmamız gereken bu kimliği hak ettiği gibi korumak. 2. konut ya da banliyö yapılaşma baskısından uzak tutmak.

Dileğimiz,
Foça’da sahil bandını işgal eden tüm resmi kuruluşların kente nefes aldırması ve kent dışına çıkması, yerlerini butik otellere bırakması, Foça Arkeoloji Müzesinin ve Kent Kültürü müzesinin kente kazandırılması…
Hayalimiz ise,
70 li yıllardaki gibi turistlerin fayton ile gezdiği, restoranlarında yerli balıkların yendiği, dünya lisanlarının çoğunun konuşulduğu, Büyük deniz – Küçük deniz sahil bandında ailelerin, genç kızların (tıpkı genç kızlığımda olduğu gibi) rahatça denize girdiği, yelkenlerin fora edildiği bir FOÇA.

Sizleri “Tarih, yelken, deniz, sofra İşte Foça” diyerek selamlıyorum…