İlk Tepki Foça Tuder’den.

http://www.focatuder.com/wp-content/uploads/2015/04/10155992_10152474745098826_7921180536430192996_n.jpg
TUDER'den Haberler

Milli Eğitim Şurası’nda gündeme getirilen alkollü içecek ve kokteyl servisi dersinin kaldırılmasına yönelik önerinin kabul edilmesine ilk tepki Foçalı turizmcilerden geldi. Yazılı basın açıklaması yapan Tuder Yönetim Kurulu, Foça’da turizme destek veren kalifiye eleman yetiştiren Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Halim Foçalı Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin uluslararası platformda çalışabilmeleri için gerekli olan bu dersin kaldırılmış olmasına tepki gösterdi.

Foça Tuder Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Dirim Kavitaş, “bu durumun biran önce düzeltilmesi ve hatadan vazgeçilmesi gerektiğini, bunu en kısa zamanda Etik ve Türofed kanalı ile de Bakanlığa kadar taşıyacaklarını” dile getirdi.

Aynı şekilde Foça Tuder Başkan Yardımcısı Bilge DURDU ise “Turizm hedefleri büyük olan bir ülkeyiz. Her yıl sektör büyüyor, bu yüzden kalifiye olan istihdamın yuvası Güzel Foçamız’daki öğrencilerimize uluslararası turizmde rekabet edebilme şansını verebilmemiz için, biz bu dersin kaldırılmasına turizmciler olarak büyük tepki gösteriyoruz. Biz zaten alkollü içecek ve kokteyl dersini çoğunlukla yurt dışındaki müşterinin talebine göre yarattığımız için, müşteriye de bu, bir yerde bunları alamazsın anlamına geliyor. Bu serbest rekabet ticaretine de aykırıdır. Turizmde, İspanya ile rekabet edebilmemiz adına İspanya’da, Yunanistan’da, o ülkelerde bu ürünleri rahatlıkla tüketebilen yabancı turistlere biz bu dersi vermemekten dolayı aslında topal kalacağız. Hepsinden daha önemlisi de turisti sınırlamış oluyoruz. Turizmin sınırları kısıtlanamaz, turizm evrenseldir. Turizm; bütün ülkelerde, toplumlarda birbirine zıt olan kitleleri kendi içinde barındırır. Böylesi bir yaklaşım ayrımcılığa sebep olur ve bu ayrımcılık da bizi 2023 hedeflerinin gerisine düşürür.” dedi.