Foça Tuder İl Kültür ve Turizm Müdürümüz’ü Ziyaret Etti.

http://www.focatuder.com/wp-content/uploads/2015/04/IMG_4341_.jpg
TUDER'den Haberler

Geçtiğimiz günlerde İzmir Valisi Mustafa Toprak ile bir araya gelen ve yapılan ziyarette Foça’ya müze kazandırmak istediklerini dile getiren Foça Turizmciler, Yatırımcılar ve Esnaflar Derneği (Tuder), Foça’ya müze yapılması konusunda başta Foça Tuder Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilge Durdu olmak üzere İzmir Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz’i makamında ziyaret ettiler.

Öte yandan, Foça Tuder’in Foça’ya turizm ve kültür kimliğinin kazandırılması ve geliştirilmesi için daha önce yaptığı çalışmalara destek veren Ege Turizm İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği(ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler de, Foça için yapılan bu ziyarette de Foça TUDER’i yalnız bırakmadı.

Foçamız’a Yakışır Bir Müze Kazandırmak İstiyoruz

Aliağa ve Bergama’nın içinde yer aldığı Kuzey Ege Bölgesi’nin büyük bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ve bu bölgede bulunan birçok tarihi eserin depolarda atıl vaziyette bulunduğunu dile getiren ETİK Başkanı ve TUROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, bu eserlerin ortaya çıkarılmasının İzmir kültür ve turizmine büyük katkı sağlayacağının altını çizerek, Foça TUDER ile Foça’ya müze yapılması için İzmir Kültür ve Turizm Başkanı Abdülaziz Ediz’e talepte bulundular.  Özellikle,  Aliağa- Nemrut Nemport Limanı yapılırken bu alandan çok değerli tarihi eserlerin çıktığını, Aliağa – Kyme antik kentinin de sahip olduğu birçok değerli tarihi eserin bulunduğunu ve Foça Kalesi içinde yer alan sunakta yapılan kazı çalışmalarından çıkan tarihi eserlerle birlikte Foça’ya ait 8 bin 500 yıllık tarihi eserlerin vatandaşlarla ve yabancı turistlerle buluşturulması adına Foça’ya güzel bir müze yapılması gerektiğini ifade eden Mehmet İşler,” Kuzey Ege Bölgesi’nden gelen, özellikle bütün Uzakdoğulu turistler Foça’ya uğramadan direkt olarak yolculuklarına devam etmektedirler. Dolayısıyla, güzel Foçamız’ın değerli tarihiyle beraber tüm güzelliklerini yerli ve yabancı turistlerimize göstermeyi amaçlıyoruz. Bu açıdan, Foçamız’a yakışır bir müze kazandırmak istiyoruz. Çalışmalarından ötürü tüm Foça Tuder ekibine ve İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Abdülaziz Ediz’e bizleri makamında ağırladığı için teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Foça Tuder, Foça Sunumu Hazırlayacak

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile Foça’da yapılacak görüşmenin ardından, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz’in Foça’ya davet edileceğini, böylece Foça’ya yapılacak müzenin yerinin büyük oranda netleşeceğini ifade eden Foça Tuder Başkan Yardımcısı Bilge Durdu, ayrıca 2015 yılı Ocak ayı içerisinde Foça’yla ilgili kapsamlı bir sunum hazırlayacaklarını ve bu sunuma İzmir Valisi Mustafa Toprak ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz’i de davet edeceklerini ifade ettiler.

Foça, Turizm Haftası İçin Aday

Foça Tuder’in Abdülaziz Ediz’den diğer bir talebi de turizm haftasının Foça’da düzenlenmesi oldu. Foça’nın turizm yönünden çok eski bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Foça Tuder Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilge Durdu, Foça’nın turizm bilinci ve potansiyelinin gelişmesi için turizm haftasının Foça’da düzenlenmesi için aday olduklarını ve bu organizasyon için yapılacak her çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

İl ve Kültür Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ise, Foça’ya ait olan tarihi eserlerin, gün yüzüne çıkartılması için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade ederek, duyarlılıklarından ötürü Foça Tuder Yönetim Kurulu ve Mehmet İşler’e teşekkürlerini sundu.

Öte yandan Foça Tuder Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bilge Durdu, yapılan ziyaret sonrasında Abdülaziz Ediz’e plaket takdim etti.