“Dört Mevsim Foça” Projemizin ilk etkinliği “Foça Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı” yapıldı.

http://www.focatuder.com/wp-content/uploads/2017/04/haber8.jpg
TUDER'den Haberler

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde’nin desteklediği, “Dört Mevsim Foça” kapsamında Foça ve çevresinde turizmin geliştirilmesi için Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı düzenlendi. 7 Nisan tarihinde düzenlenen çalıştay, kamu kurumu, üniversite, turizmciler ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirdi.

7 Nisan tarihinde Foça Belediyesi Otelinde düzenlenen Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı’nda, ilçede sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi için ihtiyaçlar ve sorunlar masaya yatırıldı. Turizmin dört mevsime yayılması için aktivitelerin belirlendiği çalıştay, alanında uzman kurum ve kişilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

haber8-2T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen “Gelecek Turizmde” ile desteklenen “Dört Mevsim Foça” projesi, Foça Turizmciler Yatırımcılar ve Esnaflar Derneği (TUDER) tarafından Foça Belediyesi ve Foça Kaymakamlığı işbirliğiyle yürütülüyor.

Proje ile mevcut turizm faaliyetlerinin dört mevsime yayılması ve geleneksel bağcılık, meyve-sebze yetiştiriciliği, zeytincilik, kıyı balıkçılığı gibi faaliyetlerin turizmi destekleyecek şekilde geliştirilmesi; sürdürülebilir turizm için doğadan yana üretim ve işletme modellerinin turizm faaliyetlerine kazandırılması hedefleniyor.

Foça Kaymakamı Ali Çetin çalıştayla ilgili şunları iletti; “Ekonomisi turizme dayalı olan ilçenin doğal, kültürel değerleri ve ekonomisini güvenceye almak için sürdürülebilir turizm şüphesiz çok önemli. Düzenlediğimiz Sürdürülebilir Turizm Çalıştayı, bunları bir bütün olarak ele alıyor.”

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ; “Ortağı olduğumuz Dört Mevsim Foça Projesini, ilçemizde sürdürülebilir turizmin gelişmesi için değerli buluyorum. Turizme ve Foça’ya emek verenleri bir araya getiren bu çalışmaların Foça için pek çok yeniliği başlatacağına inanıyorum. Bu konuda ki çabalarından ötürü Foça TUDER’e teşekkür ediyorum” dedi.

Foça Turizmciler Yatırımcılar ve Esnaflar Derneği (TUDER) Başkanı Umut Tutar, çalıştayla ilgili şu bilgileri verdi: “Foça, doğal ve kültürel değerleri ile sadece İzmir ve ülkemiz için değil aynı zamanda dünya için miras niteliğinde. Akdeniz fokları, deniz çayırları başta olmak üzere nesli tehlike altında olan türlere ve insanlık tarihinin binlerce yılını belgeleyen arkeolojik alanlara sahip. Tüm bunları ve ilçemiz için öncelikli geçim kaynağı olan turizmi birlikte yaşatmak hepimizin sorumluluğu. Bu sorumluluğu paylaştığımız kurumlarla ilçemizde sürdürülebilir turizm için yol haritamızı belirledik.

haber8-3

Foça Sürdürülebilir Turizm Çalıştayımız’ın basında yer alan haberlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz :

8.4.2017 Haber özetleri – http://stream.interpress.com/temp/03ddf967-b2bb-4a56-8764-67f9adb56844.html

9.4.2017 Haber özetleri – http://stream.interpress.com/temp/0e54b6e6-d808-45b6-93e3-b4e76809750f.html

10.4.2017 Haber özetleri – http://stream.interpress.com/temp/b2628ae2-3c68-47bd-9f4c-cc840b7f5853.html

11.4.2017 Haber özetleri – http://stream.interpress.com/temp/d37bb198-9b91-42ba-b224-0ffc9fd709c6.html