2011-2016 Faaliyet Raporumuz

http://www.focatuder.com/wp-content/uploads/2016/05/logo_700_ortali.jpg
TUDER'den Haberler

Dernek üyelerimizden sık sık duyduğumuz Foça Tuder ne yapmıştır, ne yapmaktadır sorularına istinaden, hem üyelerimizi, hem üye olmak isteyen dostlarımızı hem de sevgili Foça halkını bilgilendirmek amacı ile bir faaliyet raporu hazırladık. Bilgilerinize sunarız.

FOÇA TUDER

Foça TUDER’in kuruluş amacı, Foça’daki turizm işletmelerini bir araya getirerek bir sivil toplum kuruluşu oluşturmak ve birlikte hareket edecek büyük bir güç olmak, Foça’nın turizm kimliği ve balıkçı kasabası kimliğini birleştirerek gelişmesini sağlamaktır.

FAALİYET RAPORU (2011-2016)                                                               

– Turizm ve Kültür Bakanlığı’na; Foça’nın ( Foça – Yeni Foça – Kozbeyli) “Turizm Teşvik Bölgesi” olarak kabul edilmesi için başvuru yapılmış, başvurumuz kabul görmüş, Bakanlık tarafından istenen dosyalar hazırlanmış ve gönderilmiştir. Dosyanın bürokratik işlemleri ; Turizm ve Kültür Bakanlığı, Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu arasında devam etmektedir.

– İzmir Valisi’ne yapılan ziyaretimizde, Foça’ya bir müze kurulması başvurumuz kabul edilmiştir. Müze ile ilgili yer belirleme çalışması için İzmir Valisi bir sunum dosyası istemiş ve Foça’ya geleceğini belirtmiştir. Sunum dosyası hazırlanmış, İzmir Valisi’nin ziyareti beklenmektedir.

– Karayolları Kurumu’na Foça girişine “Kahverengi Tarihi Kent Tabelası” konulması için başvuru yapılmıştır, başarı ile sonuçlanmıştır.

– 2011 Nisan ayında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yapılan ziyarette, Belediye Belgeli turistik işletmeler için su kullanımında indirim için başvurulmuş, uzun görüşmeler sonuç vermemiş, İZSU ile görüşme sağlandıktan sonra Haziran 2014 itibariyle imza kampanyası başlatılmış ve sonuç olarak 2015 yılında Belediye Belgeli Turizm işletmeleri için kademe indirimi yapılması sağlanmıştır.

– Foça’daki turizme hitap eden işletmeler için tek tip yönlendirme levhaları projesi yapılmış, tamamlanmış ve başarıya ulaşmıştır. Ancak belediyemiz “diğer tüm levhalar kaldırılacak” sözü verdiyse de henüz başarılı olamamış ve projemizin amaca hitap etmesini sağlayamamıştır.

– Foça’nın tanıtımı için kurulduğu yıldan bu yana İzmir Travel Turkey Turizm Fuarı, İstanbul EMITT Turizm Fuarı ve Midilli Turizm Fuarları’na katılım sağlanmıştır.

– Fuarlarda kullanılmak üzere büyük ve portatif bir reklam standı yaptırılmış ve tüm fuarlarda kullanılması sağlanmıştır.

– Fuarlarda kullanılmak ve dağıtılmak üzere bugüne kadar; 3.000 adet Foça Tuder üyelerini tanıtan kitapçık basılmış ve dağıtılmıştır. Ayrıca 5.000 adet tanıtım klasörü, 10.000 adet Foça manzaraları magnetleri basılmış ve dağıtılmıştır.

– Çeşitli tarihlerde Valilik, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İZSU, İzmir Kakınma Ajansı, Yunanistan Konsolosluğu, Foça Kaymakamlığı ve Foça Belediye Başkanlığı ziyaretlerinde bulunulmuş ve Foça’nın ve Foça Turizm işletmelerinin sıkıntıları ve istekleri bildirilmiş, çözüm yolları aranmış ve ortak çalışmalar yapılmıştır.

– 2011 yılından bu yana her yıl Turizm Haftası kutmalarına katılım sağlanmış; 2015 yılı Turizm Haftası etkinliklerinin tamamı Foça Tuder tarafından üstlenilmiştir. 2015 Turizm Haftası boyunca yüksek katılımlı bir Panel, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün gönderdiği devlet sanatçıları ve Midilli’den gelen bir müzik grubu  tarafından düzenlenen bir konser düzenlenmiştir. Ayrıca Foça yöresinin yerel mezeleri ve deniz ürünlerinin sunulduğu bir yemek organize edilerek; Foça’ya yurtdışı ve şehirdışından gelen İzmir Yunanistan Konsolosu, Midilli Acentalar Birliği ve Midilli Oteller Birliği üyelerinin de aralarında olduğu misafirlere Foça’nın değerli bir tanıtımı yapılmıştır.

– Kozbeyli ve dolayısıyla Foça’yı etkileyecek olan Termik Santraller ve cüruf döküm alanları kurulmasına karşı açılan davalarda bilirkişi için gerekli olan parasal desteği sağlamış ve yapılan tüm protesto etkinliklerinde yer almıştır.

– Foça – Midilli – Foça hattının tekrar açılması için mücadele devam etmektedir. 2013 yılında Plomari Belediye Başkanı ve Midilli Belediye Başkan Yardımcısı ile dernek başkanımız tarafından görüşülmüş, Midilli ve Plomari’deki işletmeciler Foça’da ağırlanmış ve görüşmeler yapılmıştır. 2014 Kasım ayında Foça Belediye Başkanımız bir heyet eşliğinde Plomari’ye gitmiş, Midilli Valisi ve Midilli Belediye Başkanı ile “Foça – Plomari – Foça Gümrük Kapısı” konusunda görüşmelerde bulunmuştur. Belediye Başkanlığı ve Menemen Ticaret Odası’ndan destek sözü alınmıştır. Bürokratik sorunların aşılması beklenmektedir.

– Kısıtlı bütçelere rağmen bir dernek ofisi açmayı başarmışsa da; ödenmeyen aidatlar sebebi ile bu bağımsız dernek ofisi kapanmıştır.

– Derneğimiz için, günümüz teknolojisine uygun, çeşitli dijital aygıtlara uyum sağlayan yeni web sitesi hazırlanmıştır. ( www.focatuder.com )

– Üyelerimizin dernekten faaliyet beklediğini biliyoruz. Bu faaliyet raporunda belirtilenlerin dışında irili ufaklı bir çok etkinlik ve faaliyetimiz olmuşsa da duyulmadığını belirtmek isteriz. Zira başvuru yaptığımız ve mücadele ettiğimiz bürokratik konular zaman almaktadır. Dernek üyelerimizden beklentimiz, sadece dernek aidatlarını zamanında yatırmaları ve bizlere destek olmalarıdır.

DEVAM EDEN TALEPLER VE PROJELER

– Foça’ya yapılması için başlatılan Foça Sualtı Arkeoparkı – Foça Sualtı Sergi Alanı projesine destek vermektedir.

– Karayolları, Belediye Başkanlığı ve Valilik nezdinde yapılan girişimler ile Foça’ya ulaşım sağlayan yolun “duble yol” olarak değiştirilmesi için başvurulmuş, bürokratik gelişmeler takip edilmektedir.

– Tüm işletmeler için standart bir tabela belirlenerek Foça içindeki görüntü kirliliğinin engellenmesi için Belediyemiz ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

– Foça merkezinde ve ilçe genelinde yayılmış olan led ışıklarının kaldırılması için belediye ve işletmelerimiz ile görüşmeler yapılmaktadır.

– Tuder’in yapmış olduğu yönlendirme levhalarının güncellenmesi gerekliliği Tuder ve işletmeler ile görüşülecek;  diğer tüm levhaların kaldırılması gerekliliği de belediyemiz ile görüşülmektedir.

EN ÖNEMLİ PROJEMİZ

– Foça’nın tanıtımını, reklamını ve tüm etkinliklerini, aynı zamanda turizme ve turiste hitap eden tüm işletmelerini bir çatı altında toplayan; interaktif, tüm internete giren cihazlara uyum sağlayan (bilgisayar, tablet, akıllı telefon vs…) , harita ve konum özelliklerini kullanarak Foça’ya gelen misafirlerimizi işletmelerimizin kapısına kadar  yönlendirebilen  www.explorefoca.com web sitesi projemiz tamamlanmış ve yayına açılmıştır. Bu projede yer alarak hem Foça’nın dünyaya açılan en önemli penceresinde yer alacak ve işletmenizin bulunurluğunu ve satılırlığını arttıracaksınız; hem de Foçamız’ın ve derneğimizin gelişmesine katkıda bulunacaksınız.

Tüm üyelerimize ve üye olmak isteyen arkadaşlarımıza sevgi ve saygılarımızla…

Tüm istekleriniz için cep telefonlarımızdan bize her zaman ulaşabilirsiniz…

 

Foça TUDER Yönetim Kurulu

 

Umut TUTAR / İyon Pansiyon / 532 738 99 18

Remzi DİKBAY / Siren Pansiyon / 532 287 61 27

Egemen BAŞYİĞİT / Fokai Restaurant / 507 819 82 26

Türkan AYKUT/ Foça Dive Dalış Okulu / 505 436 71 53

Deniz BARIN / Kuzina / 541 376 96 71