Çevreyi Temiz Tutalım, Geleceğimizi Yok Etmeyelim!

http://www.focatuder.com/wp-content/uploads/2017/06/R3506.jpg
TUDER'den Haberler

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla Foça’da, kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla, kıyı ve deniz temizliği yapıldı…

Foça’da yaşayan çok sayıda çevre gönüllüsü vatandaş, askeri birlikler, öğrenciler ve sualtı dalgıçlarının katıldığı temizlik çalışmaları; Foça koyları, Büyükdeniz ve Küçükdeniz Limanları ile Çanak Koyu ve İngiliz Burnu mevkiinde gerçekleştirildi.

Foça Belediyesi ve Foça Kent Konseyi Turizm Meclisi öncülüğünde toplumda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleşen temizlik etkinliğine; Foça Kaymakamlığı, Foça Garnizon Komutanlığı, Foça Belediyesi Meclis Üyeleri, Jandarma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, Batı Görev Grup Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Foça Turizmciler, Yatırımcılar ve Esnaf Derneği, Kuzey Ege Ticari Yat Kooperatifi, Foça Dalış Merkezi ve vatandaşlar büyük destek verdi.

Foça Demokrasi Meydanında bir araya gelen gönüllüler, buradan araçlarla temizlik yapılacak bölgelere uğurlandılar. Foça koylarını kıyıdan temizleyerek Demokrasi Meydanına kadar gelen çevreciler, çöplerini meydanda topladı. Küçük Deniz Limanı ve İngiliz Burnu’nda dalış yapan ekipler de deniz dibinde temizlik yaptı.

‘Temiz Kent Foça’ sloganı ile düzenlenen temizlik etkinliğine katılanlar arasında; Foça Kaymakamı Ali Çetin, Foça Garnizon Komutanı Amfibi Görev Grup Komutanı Tümamiral Aydın Şirin, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile birlikte askeri erkan, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Foça Kent Konseyi, Turizm ve Kültür Sanat Meclisleri, Su Ürünleri Kooperatifi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Foça Güzelleştirme Derneği, askerler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlik süresince etkinliğe destek veren Foça Yelken İhtisas Kulübü yelkencileri, Büyükdeniz ve Küçükdeniz’de ellerinde dövizlerle gösteriler yaptı.

Gün boyu yapılan çevre temizlik çalışmasında toplanan çöpler, çevre kirliliğinin ulaştığı çarpıcı boyutlara dikkat çekmek ve vatandaşları konu hakkında uyarmak amacıyla Foça Demokrasi Meydanı’nda sergilendi.

Öte yandan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Belediyesi bilgilendirme yayınlarından olan ‘Çevreci Çocuk’ ve ‘Temiz Bir Dünya’ isimli kitapçıkları çocuklara dağıttı.