Bağarası isminin, Cumhuriyet döneminden önce Foçalıların üzüm bağlarının bulunduğu her tarafı tamamen bağlarla kaplı bir bölge olmasından geldiği bilinmektedir. Foçalılar, baharın gelmesiyle birlikte bağlarının bir kenarına yapılmış iki katlı “kule” denilen evlerine göçerler üzüm mahsulünün toplanması, sergide kurutulması, rüzgarlı havada çöplerinden ayrılması ve satılmak üzere çuvallanması işlerini eylül ayı sonuna kadar bitirerek tekrar Foça’daki evlerine dönerlerdi.

Bağarası’nın merkezi Cumhuriyet döneminden önce şimdiki belde merkezinin 2 Km kadar kuzeyinde “Camili Mağara” denilen mevkide bulunuyordu. 9 Eylül 1922’de İzmir’in Türk Ordusu tarafından düşman işgalinden kurtarılmasını müteakip 11 Eylül’de 1 Subay ve 15 Er’den oluşan bir Türk Süvari Birliği Bağarası’ndan geçerek Foça’ya girmiş ve Bağarası halkından Hacı Veli tarafından Foça Hükümet Konağı’na ilk Türk Bayrağı çekilmiştir.

Bağarası 1933 yılında İzmir Valisi Kazım DİRİK zamanında köy olmuş ve ilk Köy Muhtarlığı görevini Fahrettin KARACALI üstlenmiştir. 1989 Yerel Yönetim Seçimlerinde ise belediye olmuştur. Osmanlı döneminden ve daha eski Persler ve Ionyalılardan kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Son dönemlerde arkeolojik kazılar yapılmış ve birçok eser ortaya çıkarılmıştır.

Bağarası, İzmir ili Foça ilçesine bağlı 6000 nüfuslu (2007 Yılı bilgisi) bir yerleşim yeridir. Merkezi İzmir Foça yolu üzerinde olup, İzmir’den 60 Km ve Foça’dan 10 Km mesafededir. Gediz nehrinin havzasında ve Menemen ovası içerisinde olan beldenin güneyinde Gerenköy ve Ilıpınar, kuzeyinde ise Foça komşularıdır.

Bağarası’nın gelenek, görenek ve yemekleri Ege Bölgesine benzemektedir.

Bağarası’nın iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalıdır. Son yıllarda artan zeytincilik Bağarası’nda yaygınlaşmıştır. Diğer komşu belde ve köylerde olduğu gibi pamuk, buğday ve arpa yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Ekonomik pazara göre de mahsul olarak mısır ve ıspanak tercih edilenler arasındadır. Ayrıca hayvancılık ta ön plandadır. Beldenin ismini aldığı üzüm bağları (bağlar arasındaki yerleşim yeri – Bağarası) zaman içinde ekonomik değerini yitirdiğinden sökülmüştür. Günümüzde üzüm bağları tekrar canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Bağarası’nın sembolü Foça yolu üzerindeki ağaçta yuvası bulunan leylektir.

Bağarası’nda üç mahalle bulunmaktadır. Hacıveli Mahallesinde M. Yücel TUNCEL, Kazımdirik Mahallesinde Mevlüt İŞİK ve Kocamehmetler Mahallesinde Yavuz KARACA muhtarlık görevlerini yerine getirmektedirler.

Bağarası’nda 1 sağlık ocağı, 1 ilköğretim okulu, 1 PTT şubesi bulunmaktadır. İçme suyu şebesi, ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, Bağarası’nda içme suyu şebekesi, elektrik ve sabit telefon vardır.